Southern Medical University

Campus: 1838 Guangzhou N Ave, Baiyun, Guangzhou, Guangdong, P R China.

ADMISSIONS OPEN FOR INTERNATIONAL MBBS PROGRAM, 2018

Fast Facts

Affiliation Medium of Instruction Eligibility Degree
The college is under the provincial government of Guangdong and is listed with the World Health Organisation and International Medical Education Directory (IMED). It is also enlisted with the Medical Council of India. English. Study of Chinese language compulsory in the 1st year which can be extended. This is for facilitating effective interaction during clinical period and comfortable stay. Passing of the HSK (Chinese) is mandatory. 10+2 with Physics, Chemistry, and Biology. Admission will be based on high school credentials and Admission Test (OMAT) /Interview. Degree Conferred as: MBBS

Duration : 5 years Studies and 1 year Internship. Internship may be done either in the university or in the home country.

Dormitory Food Weather Location
Spacious and comfortable dormitories provided on a Twin Sharing basis, A/C, TV, Telephone, Internet & Attached Bath etc. Shops are located inside the campus making it very convenient for students. Nutritious and hygienically prepared food available in the college. Professionally run Indian Kitchen prepares excellent food at moderate prices. All vegetables available in India are also available in China. Guangzhou a city located in the south eastern part of China has pleasant moderate climate which resembles with most of the cities in India.
Summer – Max: 34° C Min: 24° C
Winter – Max: 26° C Min: 17° C
Located at the foot of the picturesque Baiyun mountains, it covers an area of nearly one million square metres filled with lush greenery.

Address: 1838 Guangzhou N Ave, Baiyun, Guangzhou, Guangdong, P R China.

View Map

Visit Website

About Nanfang(Southern) Medical University

The First Military Medical University, now renamed as the Nanfang(Southern) Medical University, is one of the premier Medical Universities of the Peoples Republic of China.

Located at the foot of the picturesque Baiyun mountains, it covers an area of nearly one million square metres filled with lush greenery.

The university has evolved over half a century now and now offers Bachelors, Masters, and Doctoral Degrees in Clinical Medicine, Traditional Chinese Medicine, Pharmacology of Chinese Herbs, Experimental Technology for Medical Use, Radiation Technology, Nursing, Medical Testing, Medical Imaging and Biological Medical Imaging.

The Nanfang(Southern) Medical University has 2 affiliated hospitals, Nanfang Hospital with over 2500 patient beds and Zhejiang Hospital with about 1000 beds.

These hospitals specialise in diagnosis and treatment with Endoscopy, Cardiovascular Intervention, Hematodialysis, Organ Transplantation, Cryotherapy etc. In addition there is a 400 bedded hospital exclusively for foreign patients.

Campus

The First Military Medical University located at the foot of the picturesque Baiyun mountains in Guangzhou, together with it’s school in the suburbs covers an area of nearly 1 Million sq.mt.

The University has 2 affiliated hospitals – Nanfung Hospital & Zhujiang Hospital, holding over 2500 hospital beds.

Since 8th Five Year Plans the college has developed 300 new techniques in procedures such as diagnosis & treatment with endoscopy, diagnosis & treatment with cardiovascular intervention, hematodialysis etc.

The Nanfung Hospital founded during China’s War of Liberation is a comprehensive, modernised hospital with sophisticated equipment, latest medical techniques, beautiful surroundings and quality service.

More than 300 specialists & professors work in the 50 medical departments under it’s administartion.

Academics

The University possesses abundant teaching faculties. At present working on campus are 11,000 staff of which 700 are professors & associate professors and more than 80 supervisors of doctoral candidates.

More than 100 experts in the university hold the standing membership in the military or national institutions and 4 in International academic institutions.

Scientific Research

The First Military Medical University attaches strong importance to the integration of Science, Engineering and Medicine. The book centre of the college has a compilation of 1 million volumes as well as 2,300 Chinese and Foreign periodicals.

In the 8th five Year project the university has undertaken more than 400 key projects for the World Health Organisation. It has close ties with many premier institutions of US, Britain, Japan, France, Australia and there are students from 10 countries studying in the university.

Admissions & Eligibility

Program International MBBS Program, English Medium
Medium The medium of instruction is English. Study of Chinese language compulsory in the 1st year which may be extended further. This is for facilitating effective interaction during clinical period and comfortable stay. Passing of the HSK (Chinese as a Foreign language) mandatory.
Duration 5 years Studies and 1 year Internship. Internship may be done either in the university or in the home country.
Eligibility 10+2 with Physics, Chemistry, and Biology. Admission will be based on high school credentials and Admission Test/Interview.
MCI Eligibility Eligibility Certificate to pursue Primary Medical Qualification (MBBS or its equivalent) by an Indian Citizen/Overseas Citizen of India is mandatory in terms of section 13(4B) of the Indian Medical Council Act, 1956. Click Here to Download application form.

Estimate of Expenses for 2018 Batch

International MBBS Program , Nanfang(Southern) Medical University, P R China

Each Student shall be required to pay the following fees:
1st Year TOTAL INR
A.
1. Processing Fees
2. Registration Fees
3. Admission Fees
4. Counseling Fees
5. Air fare & Visa
TOTAL
75,000
25,000
75,000
75,000
45,000
A. Total Payable 2,95,000
B. Student Management & University Registration Fees 33,000
Total payable in India 1st year – A + B 3,28,000
1st Year Payment in China
1. TUITION FEES Yearly
2. HOSTEL FEES Yearly
RMB-¥
40,000
6,000
Total Payable at China 1st year 46,000
2nd Year Payment in China
1. TUITION FEES Yearly
2. HOSTEL FEES Yearly
RMB-¥
40,000
6,000
Total Payable at China 2nd year 46,000
3rd Year Payment in China
1. TUITION FEES Yearly
2. HOSTEL FEES Yearly
RMB-¥
40,000
6,000
Total Payable at China 3rd year 46,000
NOTE:
Attending the following programs are mandatory without any additional cost
1] Chinese Language & pre departure Orientation Program at Kolkata for 4 weeks.
2] Medical Learning Enhancement Program [M.L.E.P]. Applicable from 2nd – 5th year of MBBS program.
4th Year Payment in China
1. TUITION FEES
2. HOSTEL FEES Yearly
RMB-¥
40,000
6,000
Total Payable at China 4th year 46,000
5th Year Payment in China
1. TUITION FEES
2. HOSTEL FEES Yearly
RMB-¥
40,000
6,000
Total Payable at China 5th year 46,000
6th Year Payment in China [Internship Year (optional) – India / China]
CHINA
1. TUITION FEES
2. HOSTEL FEES Yearly
RMB-¥
40,000
6,000
Total Payable at China 6th year 46,000
6th Year Payment in China [Internship Year (optional) – India / China]
INDIA
RMB-¥
Internship Registration & Administrative fees to be paid to Nanfang(Southern) Medical University 5,000
NOTE: Please note that any changes in the university fee structure or additional services provided by Saraswati Online.Com shall be applicable proportionately. This fee structure is provisional. Fee structure applicable at the time of admission shall apply.
All payments in India to be paid by Demand Draft payable in favour of Saraswati Online.Com payable at Bangalore in INR / direct transfer to the following account
Account Holder           Saraswati Online.Com India Limited
Account No             00418300000017
Bank Name & Branch         HDFC Bank, 18th Cross, Malleshwaram Branch, Bangalore.
RTGS/NEFT/IFSC Code       HDFC00 00041
All payments in China are payable to Nanfang(Southern) Medical University directly in RMB by Cash/Forex Card/Traveller’s cheque only [DD’s and cheques not acceptable].
Other Payments – to be incurred by the students directly where you pay yearly basis or pay by One Time Option
1. Insurance – yearly (Approx) payable at China
2. Residency Fees – yearly (Approx) payable at China
3. Food as per city, individual consumption & choice – yearly (Approx)
4. Medical Check-up at China (Approx)
5. Mattress, quilts, Bedsheet (Approx)
6. Caution Deposit (Refundable]
7. Air Fare: Up & Down for 6 Years (4.5 Times) 40,000 x 4.5 (Approx)      ★ 2 Payable in the 1st year is liable to change as per government rules.
★ 3 Food & Residency fees are payable in cash to be carried by the student.
★ 7 Airfare is liable to change as per Airline tariffs.
800 RMB
800 RMB
4000 RMB
600 RMB
300 RMB
10000 RMB
180000 INR
Electricity & water charges are as per norms of university. Cost of additional or extra consumption to be borne by the student as per actual.

Interested in applying for this University?

The admission procedure starts in the month of March for that years intake.

You will need to prepare the following documents for your application:

  1. Valid passport for minimum 5 years.
  2. Transcript of marks for Secondary level exams.
  3. Transcript of marks for Higher Secondary level exams.
  4. Police Clearance Certificate.

Student's Testimonials

I am grateful for the Medical Education you provided in SMU

I am grateful for the Medical Education you provided in SMU. Now I am starting to do my Residency or post graduate training in the Mercy Hospital system in Pennsylvania.

Southern Medical University provided the credits for me to transfer. I sincerely extend my words of gratitude for the opportunity. I appreciate If you could provide me a chance I be a Guest lecturer with you in SMU for a few weeks. I don’t expect any payment in return. I would like to share my experience and motivate my friends as an Alumini.

 

Dr. Ejo M John
2005
Southern Medical University

I have no words to express my gratitude to the entire team of SOLC

I am truly amazed at your professionalism and kind heartedness. This is exactly the document that I needed, I only wish I had come to you for help earlier.

I have no words to express my gratitude to the entire team of SOL, for everything you all have done, right from the time we approached you back in 2005, as innocent and vulnerable children. We put our trust in your hands and you have led us to where we are today.

This confirms my belief that our association with SOL was never just temporary, but one to last a lifetime.

Best regards and forever in gratitude

Dr. SHIVANI AGARWAL
2005
Southern Medical University

I am grateful to Saraswati Online

for providing me with the opportunity to do my MBBS course. Without them it may not have been possible. Thanks SOLC!!.

Abhishek Mukherjee
, 2005
Southern Medical University

At times I wonder how Saraswati Online

can come up with some unique solution whenever I am in trouble! My decision to study in Southern Medical University (China) was the best decision I have taken.

Debolina Bose
, 2005
Southern Medical University

Its my privilege to call myself as SMU Alumni member

I will never forget those 4 ½ years, specially the peaceful environment and varieties of food available in the campus.

Keerthi Rao
, 2005
Southern Medical University

368 students from Nanfang(Southern) Medical University have passed the MCI Screening Test.

SL Name State Country Batch
368 Chandhirasekar N Tamil Nadu India 2012
367 Tiamenla Heidi Longkumer Nagaland India 2012
366 Arenna Aier Nagaland India 2012
365 Jayprakash  Shalikram Gupta Gujarat India 2012
364 Shaik Aquib Ahmed Andhra Pradesh India 2012
363 Sheetal Attri Haryana India 2012
362 Dhanraj Mane Andhra Pradesh India 2012
361 Vijith.M.G Kerala India 2012
360 Nilesh Kumar Malakiya Gujarat India 2012
359 Ananya Nair Kerala India 2012
358 Teenu Constan Alexander Tamilnadu India 2012
357 Soumita Bagdi West Bengal India 2012
356 Elaine Jessie Marwein Meghalaya India 2012
355 Mohammad Salman Uttar Pradesh India 2012
354 Hemanth Maddiboina Andhra Pradesh India 2012
353 Kokila Rajan Tamilnadu India 2012
352 Sabil Dilshad Kerala India 2012
351 Surabhi Srivastava Uttar Pradesh India 2012
350 Venkatesh Nama Andhra Pradesh India 2012
349 Mandava Yaswanth Andhra Pradesh India 2012
348 Brijesh Arvindbhai Koshiya Gujarat India 2012
347 Ansh Sharma Uttar Pradesh India 2012
346 Md Mahtab Alam West Bengal India 2012
345 Hina Faizi Uttar Pradesh India 2012
344 Anisha Kundu West Bengal India 2012
343 Nirvin Bali Haryana India 2012
342 Smarika Bhatt Uttar Pradesh India 2012
341 Karthika.S.Pillai Kerala India 2012
340 Akash Kumar Ray West Bengal India 2012
339 Samim Mondal West Bengal India 2012
338 Senthil Kumar Subramanian Tamil Nadu India 2011
337 Divya Prasad Haryana India 2011
336 Dilipkumar Chandidan Charan Gujarat India 2011
335 Ashish Mishra Uttar Pradesh India 2011
334 Nikhil Rai Uttar Pradesh India 2011
333 Oiendrila Sarkar West Bengal India 2011
332 Manbhashisha Kharbithai Meghalaya India 2011
331 Armaan Juneja Punjab India 2011
330 Amrit Singh Punjab India 2011
329 Deepanka Kalita Assam India 2011
328 Mohammad Irfan Ahmad Uttar Pradesh India 2011
327 Shubhendr Pratap Singh Uttar Pradesh India 2011
326 Deepika Singh Haryana India 2011
325 Noahyesuraj Cornelius Tamilnadu India 2011
324 Megha Dey West Bengal India 2011
323 Seenu Ayyakkannu Tamilnadu India 2011
322 Khushi Singh Uttar Pradesh India 2011
321 Parth Asthana Uttar Pradesh India 2011
320 Snigdhangshu Datta West Bengal India 2011
319 Renu Singh Uttar Pradesh India 2011
318 Avinash  Kumar Bihar India 2011
317 Antra Burman West Bengal India 2011
316 Ripunjay Pathak Uttar Pradesh India 2011
315 Antim Uttar Pradesh India 2011
314 Jugal Deka Assam India 2011
313 Shiwani Sharma Uttar Pradesh India 2011
312 Rangeet Bagchi West Bengal India 2011
311 Aspa Mourya Madhya Pradesh India 2011
310 Chinnaraj Govindarasu Tamil Nadu India 2011
309 Simantini Ghosh West Bengal India 2011
308 Mohammad Gufran Uttar Pradesh India 2011
307 Monica Das Orissa India 2011
306 Neha Singh Uttar Pradesh India 2010
305 Amandeep Singh West Bengal India 2010
304 Asfak Ullah Ansari Uttar Pradesh India 2010
303 Mrutyunjay Orissa India 2010
302 Piyali Sarkar West Bengal India 2010
301 Chandra Mohan Sowrirajan Tamil Nadu India 2010
300 Anshu Dash Orissa India 2010
299 Swata Mishra Orissa India 2010
298 Milap Kamal Singh Jhajj Uttar Pradesh India 2010
297 Gaurav Sharma New Delhi India 2010
296 Manish Kumar Yadav Uttar Pradesh India 2010
295 Meyinungsang Longkumer Nagaland India 2010
294 Janmioo Khyriem Meghalaya India 2010
293 Deepak Eragam Andhra Pradesh India 2010
292 Sumit Singh Uttar Pradesh India 2010
291 Nazrul Hasan Uttar Pradesh India 2010
290 Umesh Chandra Yadav Uttar Pradesh India 2010
289 Dhivya Bharathi Karunakaran Tamil Nadu India 2010
288 Nowraj Alam Choudhury Assam India 2010
287 Heta Tusharchandra Jani Gujarat India 2010
286 Timirbaran Maity West Bengal India 2010
285 Mahak Arora Uttar Pradesh India 2010
284 Sanchali Chakraborty West Bengal India 2010
283 Pick Ling Marinette Leong West Bengal India 2010
282 Rituparna Jana West Bengal India 2010
281 Arvind Ganapathirayar Palanivelu Tamil Nadu India 2010
280 Amutham Sri Rekha Neediarasan Tamil Nadu India 2010
279 Muthu Singaram Ramanathan Tamil Nadu India 2010
278 Govind Mishra Uttar Pradesh India 2010
277 Rishab Pandey Uttar Pradesh India 2010
276 Tanu Varshney Uttar Pradesh India 2010
275 Chandra Mauli Mishra Uttar Pradesh India 2010
274 Shewta Deveidi Uttar Pradesh India 2010
273 Deepika Singh Uttar Pradesh India 2010
272 Jamal Ahmad Uttar Pradesh India 2010
271 Vikas Gupta Uttar Pradesh India 2010
270 Shankar Motamarri Andhra Pradesh India 2009
269 Krishna Kanth Konuru Andhra Pradesh India 2009
268 Rio Mohapatra Nagaland India 2009
267 Temjenkaba Raphael Longkumer Nagaland India 2009
266 Hasibur Zaman Haque West Bengal India 2009
265 Stephen Arun Francis Xavier Tamil Nadu India 2009
264 Kashif Agaz Uttar Pradesh India 2009
263 Fellisha Marwein Meghalaya India 2009
262 Ragavi Rajarethinam Tamil Nadu India 2009
261 Blessina Nissi Thangaraj Tamil Nadu India 2009
260 Shashank Verma Uttar Pradesh India 2009
259 Nellie Vida Marbaniang Meghalaya India 2009
258 Sayeef Mohammad West Bengal India 2009
257 Anoop Sivakumar Kerala India 2009
256 Shraddha Goswami West Bengal India 2009
255 Nutan Saha West Bengal India 2009
254 Arghya Guha Thakurta West Bengal India 2009
253 Vineet Surendra Singh Uttar Pradesh India 2009
252 Utkarsh Yadav Uttar Pradesh India 2009
251 Vaibhav Chaturvedi Uttar Pradesh India 2009
250 Anupam Dhar West Bengal India 2009
249 Sadhna Vishwakarma Uttar Pradesh India 2009
248 Sekh Ajijur Rahaman West Bengal India 2009
247 Sadhana Vishwakarma Uttar Pradesh India 2009
246 Pooja Pandey Uttar Pradesh India 2009
245 Raj Kamal Rabidas Jharkhand India 2009
244 Mritunjai Pathak Uttar Pradesh India 2009
243 Himaja Uppuluru Andhra Pradesh India 2009
242 Siva Prasad Arja Andhra Pradesh India 2009
241 Rohitashwa Kumar Bihar India 2009
240 Sounak Ghosh West Bengal India 2009
239 Debabrata Roy West Bengal India 2008
238 Shri Prasanth Bhaskaran Tamil Nadu India 2008
237 Jeremaiah Johnson Warbah Meghalaya India 2008
236 Ankur Singh Uttar Pradesh India 2008
235 Faiz Ahamad Uttar Pradesh India 2008
234 Ashish Kumar Gupta Uttar Pradesh India 2008
233 Akarshit Gupta Uttar Pradesh India 2008
232 Saralin Kharkrang Meghalaya India 2008
231 Varun Raj P Z Kerala India 2008
230 Ropfuleno Peseyie Nagaland India 2008
229 Chandan Kumar Bihar India 2007
228 Piyush Jamdade Maharashtra India 2007
227 Bemma Konthoujam Manipur India 2007
226 Jhanani Sundara Vadivel Tamil Nadu India 2007
225 Feba Mariam Mathew Kerala India 2007
224 Devratsinh Parmar Gujarat India 2007
223 Dheeraj Chinnam Andhra Pradesh India 2007
222 Vijeya Chandhar Tamil Nadu India 2007
221 Kavitha Bharathamani Tamil Nadu India 2007
220 Soheb Iqbalbhai Mahida Gujarat India 2007
219 Vaishna Shankar Moollyattil Kerala India 2007
218 Merin Jerome  T Kerala India 2007
217 Gaurav Movalia Gujarat India 2007
216 Sridhar Arumugarm Tamil Nadu India 2007
215 Shilpa Sundaraj Tamil Nadu India 2007
214 Siva Adapa Andhra Pradesh India 2007
213 Sirisha Bollineni Andhra Pradesh India 2007
212 Akanksha Singh Uttar Pradesh India 2007
211 Elizabeth Roy Ankitha Kerala India 2007
210 Jason Lyngdoh Meghalaya India 2007
209 Halmi Ialambeitlang Rymbai Kharpran Meghalaya India 2007
208 Sharon Aylmer Lamare Rymbai Meghalaya India 2007
207 Ajeenckya P Chavaan Maharashtra India 2007
206 Purbasha Barman West Bengal India 2007
205 Sailaja Duddumpudi Andhra Pradesh India 2007
204 Md Eftekhar Assam India 2007
203 Srujana Mothkoor Andhra Pradesh India 2007
202 Vamsi Priyanka Kanumuri Andhra Pradesh India 2007
201 Girish Babu Neelakantan Andhra Pradesh India 2007
200 Sivaharika Rayudu Andhra Pradesh India 2007
199 Bharat Reddy Naru Andhra Pradesh India 2007
198 Yogaswi Kalam Andhra Pradesh India 2007
197 Nagarjuna Doppalapudi Andhra Pradesh India 2007
196 Tejasvi Tirupathi Andhra Pradesh India 2007
195 Sarath Kumar Kandapu Andhra Pradesh India 2007
194 Vidyasagar Peddabbu Andhra Pradesh India 2007
193 M Tova Chishi Nagaland India 2007
192 Veena Pampari Andhra Pradesh India 2007
191 Amardeep Singh Uttar Pradesh India 2007
190 Sushma Mallampati Andhra Pradesh India 2007
189 Shikha Bihar India 2007
188 Praveen Kumar Gandham Andhra Pradesh India 2007
187 Kaili Swu Nagaland India 2007
186 Shanan Mahal Uttar Pradesh India 2007
185 Harini Vakulabharanam Karnataka India 2007
184 Gayathri Rayavarapu Andhra Pradesh India 2007
183 Jinsu Sara Alex Kerala India 2007
182 Yogitha Chowdary Koneru Andhra Pradesh India 2007
181 Satyen Verma Uttar Pradesh India 2007
180 Mounika Reddy Rami Reddy Andhra Pradesh India 2007
179 Tulika Singh Bihar India 2007
178 Bhavana Rallabhandi Andhra Pradesh India 2007
177 Bipin Kumar Bihar India 2007
176 Anju Ramaswamy Kerala India 2007
175 Ashwathy Ponnayyan  Joshua Kerala India 2007
174 Santhi Lakshmi Mulaka Andhra Pradesh India 2007
173 Sherin Jose Kerala India 2007
172 Vibhuti Mahesh Joshi Jharkhand India 2007
171 Preethi Rajsri Anandhan Tamil Nadu India 2007
170 Shalini Sachan Uttar Pradesh India 2007
169 Hirabhai Mansengji Chauhan Gujarat India 2007
168 Dinesh Kumar Piraji Chauhan Gujarat India 2007
167 Abhesinh Mansengji Chauhan Gujarat India 2007
166 Lloyd Devassy Panjikaran Kerala India 2007
165 Ashok Reddy Bandi Andhra Pradesh India 2007
164 Karen Kanthi Kancherla Andhra Pradesh India 2007
163 Krishna Priya Tavva Andhra Pradesh India 2007
162 Keerthiga Narayana Swamy Tamil Nadu India 2007
161 Sarath Chandra Katari Andhra Pradesh India 2007
160 Ravali Kondaveeti Andhra Pradesh India 2007
159 Angvito Zhimomi Nagaland India 2007
158 Debayan Acharyya West Bengal India 2007
157 Vikram Shee West Bengal India 2007
156 Tanushree Chatterjee Jharkhand India 2007
155 Boppanapally Rajesh Reddy Andhra Pradesh India 2006
154 Vishal Kaundal Himachal Pradesh India 2006
153 Katam Reddy Lakshmi Sireesha Andhra Pradesh India 2006
152 Chaitasy Pratik Mehta Gujarat India 2006
151 Swapnil Jashwantbhai Patel Gujarat India 2006
150 Navjit Kaur Kalsi Andhra Pradesh India 2006
149 Chetan Reddy Gouru Maharashtra India 2006
148 Bhaskar Jyoti Neog Assam India 2006
147 Sandeep Kumar M Andhra Pradesh India 2006
146 Abdul Rahman M H Tamilnadu India 2006
145 Abhey Saxena Delhi India 2006
144 Neha Nishipadma Patnaik Orissa India 2006
143 Purabi Patgiri Assam India 2006
142 Malaya Kumar Mishra Orissa India 2006
141 Jugal Rajesh Gada Maharashtra India 2006
140 Sanjeeva Reddy Poondra Andhra Pradesh India 2006
139 Biswadeep Sarkar West Bengal India 2006
138 Manisha Raghunath Rao Auradkar Maharashtra India 2006
137 Jaykumar Thakar Gujarat India 2006
136 Sumit Sehgal Uttar Pradesh India 2006
135 Sagar Kumar Hembram Orissa India 2006
134 Pallab Mondal West Bengal India 2006
133 MD Shah Alam West Bengal India 2006
132 Vajja Nagaraju Andhra Pradesh India 2006
131 Lavanya G S Karnataka India 2006
130 Sudipta Sardar West Bengal India 2006
129 Vamsi Krishna Gunnam Andhra Pradesh India 2006
128 Sayan Mitra West Bengal India 2006
127 Shalini Goldar Uttar Pradesh India 2006
126 Pattabhi Rama Rao Errabelly Andhra Pradesh India 2006
125 Goutham Reddy Poreddy Andhra Pradesh India 2006
124 Dilip Prasad Deshmukh Maharashtra India 2006
123 Soham Datta West Bengal India 2006
122 Harika Venishetty Andhra Pradesh India 2006
121 Neeha Shalini Gangaraju Andhra Pradesh India 2006
120 Jitendra Sri Phani Teja Kovvuri Andhra Pradesh India 2006
119 Prerana Baruah Assam India 2006
118 Nikhil Bharatbhai Patel Gujarat India 2006
117 Vamseedhar Reddy Chapparapu Andhra Pradesh India 2006
116 Mrinalini Chowdhury West Bengal India 2006
115 Hara Gobinda Phookanr Assam India 2005
114 Xavier Thomas Kerala India 2005
113 Wilanika Meery Bamon Meghalaya India 2005
112 Vineela Panthagani Andhra Pradesh India 2005
111 Venichetty Nagaraju Andhra Pradesh India 2005
110 Vadiyala Rajesh Reddy Andhra Pradesh India 2005
109 Urvashi Sitani West Bengal India 2005
108 Tiaas Sanyal West Bengal India 2005
107 Thangella Prashanth Kumar Andhra Pradesh India 2005
106 Tania Sinha Roy Chowdhury West Bengal India 2005
105 Takhellambam Trishna Manipur India 2005
104 Swagata Patra Bihar India 2005
103 Sushant Kumar Rout Kerala India 2005
102 Sudeshna Pal West Bengal India 2005
101 Suchetana Bhattacharya West Bengal India 2005
100 Sourav Dey West Bengal India 2005
99 Siva Karteek Reddy.G Andhra Pradesh India 2005
98 Shweta Rakesh Mohan Maharashtra India 2005
97 Shrinita Thakur Andhra Pradesh India 2005
96 Shivani Agarwal Karnataka India 2005
95 Shandar Alam West Bengal India 2005
94 Shaikh Atik Badshah Maharashtra India 2005
93 Shaik Wasim Akram Ahmed Andhra Pradesh India 2005
92 Shaheen Bin Hameed M Kerala India 2005
91 Sayantani Das West Bengal India 2005
90 Sarangam Karunya Andhra Pradesh India 2005
89 Sarah Jacob Kerala India 2005
88 Sangram Shivajirao Rajale Maharashtra India 2005
87 Sangeet Komal Punjab India 2005
86 Sandip Pramanik West Bengal India 2005
85 S.Vikranth Andhra Pradesh India 2005
84 Rupanita Biswal Orissa India 2005
83 Rohit Kumar Sengar Jharkhand India 2005
82 Rikta Rakesh Mohan Maharashtra India 2005
81 Razal M. Sherif Kerala India 2005
80 Ratnashree Biswas West Bengal India 2005
79 Rapolu Anil Kumar Andhra Pradesh India 2005
78 Rajesh M.S Karnataka India 2005
77 Rajesh Kumar Thota Andhra Pradesh India 2005
76 R.Karthik( Rangu) Andhra Pradesh India 2005
75 Puja Lakhotia West Bengal India 2005
74 Prathik.K Andhra Pradesh India 2005
73 Poloju Parameshwari Andhra Pradesh India 2005
72 Percia.S.Marbaxiang Meghalaya India 2005
71 Pendota Sindu Andhra Pradesh India 2005
70 Pandya Varun Jitendra Gujarat India 2005
69 Palepu Sarika Andhra Pradesh India 2005
68 Pakeerugari Meena Andhra Pradesh India 2005
67 P.Padmaja. Arugolnu Andhra Pradesh India 2005
66 Noah Augustine Rodrigues Jharkhand India 2005
65 Nisal Swapnil Rajesh Maharashtra India 2005
64 Neha Shilpi West Bengal India 2005
63 Naragoni Sindhu Andhra Pradesh India 2005
62 Nara Keerthi Andhra Pradesh India 2005
61 Namrata Maity West Bengal India 2005
60 N.Simple Santi Orissa India 2005
59 Murakonda Venkat Ram Reddy Andhra Pradesh India 2005
58 Mungara Karthik Reddy Andhra Pradesh India 2005
57 Mulka Anoosha Andhra Pradesh India 2005
56 Muduganti Venkat Harin Reddy Andhra Pradesh India 2005
55 Moumita Roy Chowdhury(Parrey) West Bengal India 2005
54 Mendoza Leslie Napolean Maharashtra India 2005
53 Manasa Allu Andhra Pradesh India 2005
52 M.V.Roopesh Andhra Pradesh India 2005
51 Lavanya.V Andhra Pradesh India 2005
50 Lakiewdor Wanrap Meghalaya India 2005
49 Krishnendu Bikash Maiti West Bengal India 2005
48 Krishna Girish A Andhra Pradesh India 2005
47 Kirthi.N.Rao Andhra Pradesh India 2005
46 Kayande Nishant Prashant Maharashtra India 2005
45 Kambampati Srikala Andhra Pradesh India 2005
44 K.Venkataramana.Reddy Andhra Pradesh India 2005
43 K.Leela Prathyusha Andhra Pradesh India 2005
42 Jigyasha Shroff West Bengal India 2005
41 Jeremiah Kharshiing Warbah Meghalaya India 2005
40 Ishita Bhowmick West Bengal India 2005
39 Indrajit Gupta West Bengal India 2005
38 Gore Kaivalya Anantkumar Maharashtra India 2005
37 G.Lokesh Andhra Pradesh India 2005
36 Edla Sai Krishnapriya Andhra Pradesh India 2005
35 Dulam Pradeep Andhra Pradesh India 2005
34 Divya Sri Andhra Pradesh India 2005
33 Dipanjan Roy West Bengal India 2005
32 Dinanta Modak West Bengal India 2005
31 Digvijay Krishnarao Shinde Maharashtra India 2005
30 Dhanya Menon Madhya Pradesh India 2005
29 Dhanita Goel Andhra Pradesh India 2005
28 Dhananjoy Roy New Delhi India 2005
27 Debalina Bose West Bengal India 2005
26 Darpanarayan Hazra West Bengal India 2005
25 Chinglen Takhellambam Manipur India 2005
24 Bobin Philip Babu Kerala India 2005
23 Balu. Anusha Andhra Pradesh India 2005
22 Badona Brahma Assam India 2005
21 Atanu Pramanik West Bengal India 2005
20 Ashish Kumar Jain Orissa India 2005
19 Arun Sharma Punjab India 2005
18 Arpita Majumdar West Bengal India 2005
17 Arkapal Bandyopadhyay West Bengal India 2005
16 Archita Gupta West Bengal India 2005
15 Aparajita Kumar Jharkhand India 2005
14 Anustup Paul West Bengal India 2005
13 Anusha Vendhoti Andhra Pradesh India 2005
12 Anupam Das Assam India 2005
11 Ann Grace Prasad Karnataka India 2005
10 Ankur Rawat New Delhi India 2005
9 Anindya Kumar De West Bengal India 2005
8 Anil Yap Sohtun Meghalaya India 2005
7 Amit Kanti Biswas West Bengal India 2005
6 Akshay Shivam Jayaswal West Bengal India 2005
5 Akash das Assam India 2005
4 Aitihya Chakraborty West Bengal India 2005
3 Agamani Mandal West Bengal India 2005
2 Aditya Sharma Assam India 2005
1 Abhisek Mukherjee West Bengal India 2005

2005 Batch2006 Batch2007 Batch2008 Batch2009 Batch2010 Batch2011 Batch2012 Batch2013 Batch2014 Batch2015 Batch2016 Batch2017 Batch

SL Name City, State
1. Dheeraj Narla Eluru, Andhra Pradesh
2. Manasa Allu Guntur, Andhra Pradesh
3. Anusha Vendhoti Guntur, Andhra Pradesh
4. Lavanya.V Hanamakonda, Andhra Pradesh
5. Dhanita Goel Hyderabad, Andhra Pradesh
6. Naragoni Sindhu Hyderabad, Andhra Pradesh
7. Poloju Parameshwari Hyderabad, Andhra Pradesh
8. Shrinita Thakur Hyderabad, Andhra Pradesh
9. Muduganti Venkat Harin Reddy Karim Nagar, Andhra Pradesh
10. Pendota Sindu Karimnagar, Andhra Pradesh
11. Divya Sri Karimnagar, Andhra Pradesh
12. Edla Sai Krishnapriya Karimnagar, Andhra Pradesh
13. K.Venkataramana.Reddy Karimnagar, Andhra Pradesh
14. G.Lokesh Kurnool, Andhra Pradesh
15. Siva Karteek Reddy.G Kurnool, Andhra Pradesh
16. Krishna Girish A Machlipatnam, Andhra Pradesh
17. Murakonda Venkat Ram Reddy Mahaboobnagar, Andhra Pradesh
18. Mulka Anoosha Nalgonda, Andhra Pradesh
19. B.Sada Shiva Rao Nalgonda, Andhra Pradesh
20. Rapolu Anil Kumar Nalgonda, Andhra Pradesh
21. Kambampati Srikala Nalgonda, Andhra Pradesh
22. Thangella Prashanth Kumar Nalgonda, Andhra Pradesh
23. S.Vikranth Nellore, Andhra Pradesh
24. Shaik Wasim Akram Ahmed Nellore, Andhra Pradesh
25. M.V.Roopesh Nellore, Andhra Pradesh
26. K.Leela Prathyusha Nellore, Andhra Pradesh
27. Pakeerugari Meena Nellore, Andhra Pradesh
28. Nara Keerthi Nellore, Andhra Pradesh
29. Balu. Anusha Nellore, Andhra Pradesh
30. Sarangam Karunya Nellore, Andhra Pradesh
31. Mungara Karthik Reddy Nellore, Andhra Pradesh
32. Vadiyala Rajesh Reddy Nizamabad, Andhra Pradesh
33. Kirthi.N.Rao Secunderabad, Andhra Pradesh
34. Sagar Pullagujjula Vijayawada, Andhra Pradesh
35. Prathik.K Vijayawada, Andhra Pradesh
36. Venichetty Nagaraju Warangal, Andhra Pradesh
37. Palepu Sarika Warangal, Andhra Pradesh
38. Dulam Pradeep Warangal, Andhra Pradesh
39. R.Karthik( Rangu) Warangal, Andhra Pradesh
40. P.Padmaja. Arugolnu West Godawari, Andhra Pradesh
41. Vineela Panthagani West Godawari, Andhra Pradesh
42. Rajesh Kumar Thota West Godawari, Andhra Pradesh
43. Akash das Changlang, Assam
44. Badona Brahma Guwahati, Assam
45. Aditya Sharma Guwahati, Assam
46. Hara Gobinda Phookan Shivsagar, Assam
47. Anupam Das Silchar, Assam
48. Aakanksha Shukla , Gujarat
49. Pandya Varun Jitendra Baroda, Gujarat
50. Swagata Patra Mosabani, Bihar
51. Rohit Kumar Sengar Jharkhand
52. Aparajita Kumar Jamshedpur, Jharkhand
53. Noah Augustine Rodrigues Jamshedpur, Jharkhand
54. Rajesh M.S Bangalore, Karnataka
55. Shivani Agarwal Bangalore, Karnataka
56. Ann Grace Prasad Bangalore, Karnataka
57. Ejo M. John Edukki, Kerala
58. Razal M. Sherif Erattupetta, Kerala
59. Sushant Kumar Rout Kochi, Kerala
60. Roshna Roy Kochi, Kerala
61. Jinesh Kumar T.U Kottayam, Kerala
62. Xavier Thomas Kottayam, Kerala
63. Shaheen Bin Hameed M Palakkad, Kerala
64. Bobin Philip Babu Pathanamthitta, Kerala
65. Sarah Jacob Thiruvalla, Kerala
66. Bobby Kurien Thomas Trivandrum, Kerala
67. Dhanya Menon Bhopal, Madhya Pradesh
68. Shaikh Atik Badshah Ahmednagar, Maharashtra
69. Digvijay Krishnarao Shinde Ahmednagar, Maharashtra
70. Mendoza Leslie Napolean Mumbai, Maharashtra
71. Nisal Swapnil Rajesh Mumbai, Maharashtra
72. Rikta Rakesh Mohan Mumbai, Maharashtra
73. Shweta Rakesh Mohan Mumbai, Maharashtra
74. Gore Kaivalya Anantkumar Mumbai, Maharashtra
75. K.Tarangini Nagpur, Maharashtra
76. Sangram Shivajirao Rajale Pune, Maharashtra
77. Kayande Nishant Prashant Thane(W), Maharashtra
78. Takhellambam Trishna Imphal, Manipur
79. Chingkhei Takhellambam Imphal, Manipur
80. Chinglen Takhellambam Imphal, Manipur
81. Percia.S.Marbaxiang Shillong, Meghalaya
82. Anil Yap Sohtun Shillong, Meghalaya
83. Jeremiah Kharshiing Shillong, Meghalaya
84. Lakiewdor Wanrap Shillong, Meghalaya
85. Wilanika Meery Bamon Sutnga, Meghalaya
86. Ankur Rawat Delhi, New Delhi
87. Dhananjoy Roy Delhi, New Delhi
88. Ashish Kumar Jain Balasore, Odisha
89. N.Simple Santi Bhubaneswar, Odisha
90. Swagat Ranjan Swain Bhubaneswar, Odisha
91. Rupanita Biswal Cuttack, Odisha
92. Arun Sharma Gurudaspur, Punjab
93. Sangeet Komal Jalandhar, Punjab
94. Moumita Roy Chowdhury(Parrey) , West Bengal
95. Tania Sinha Roy Chowdhury Barasat, West Bengal
96. Amit Kanti Biswas Bongaon, West Bengal
97. Anindya Kumar De Burdwan, West Bengal
98. Abhisek Mukherjee Burdwan, West Bengal
99. Urvashi Sitani Darjeeling, West Bengal
100. Dipanjan Roy Haldia, West Bengal
101. Indrajit Gupta Hooghly, West Bengal
102. Ishita Bhowmick Hooghly, West Bengal
103. Dinanta Modak Howrah, West Bengal
104. Suparna Dey Kolkata, West Bengal
105. Arnab Dutta Kolkata, West Bengal
106. Darpanarayan Hazra Kolkata, West Bengal
107. Pritam Saha Kolkata, West Bengal
108. Akshay Shivam Jayaswal Kolkata, West Bengal
109. Sayantani Das Kolkata, West Bengal
110. Suchetana Bhattacharya Kolkata, West Bengal
111. Shandar Alam Kolkata, West Bengal
112. Tiaas Sanyal Kolkata, West Bengal
113. Archita Gupta Kolkata, West Bengal
114. Arpita Majumdar Kolkata, West Bengal
115. Ratnashree Biswas Kolkata, West Bengal
116. Namrata Maity Kolkata, West Bengal
117. Anustup Paul Kolkata, West Bengal
118. Agamani Mandal Kolkata, West Bengal
119. Arkapal Bandyopadhyay Kolkata, West Bengal
120. Neha Shilpi Kolkata, West Bengal
121. Puja Lakhotia Kolkata, West Bengal
122. Aitihya Chakraborty Kolkata, West Bengal
123. Debalina Bose Kolkata, West Bengal
124. Jigyasha Shroff Kolkata, West Bengal
125. Sandip Pramanik Midnapur, West Bengal
126. Krishnendu Bikash Maiti Midnapur, West Bengal
127. Sourav Dey Midnapur, West Bengal
128. Sudeshna Pal Nadia, West Bengal
129. Atanu Pramanik Purba Medinipur, West Bengal



SL Name City, State
1. Palli Ramakrishna Godavari (E), Andhra Pradesh
2. Jitendra Sri Phani Teja Godavari, Andhra Pradesh
3. Neeha Shalini Guntur, Andhra Pradesh
4. Vamseedhar Reddy Guntur, Andhra Pradesh
5. Vamsi Krishna Hyderabad, Andhra Pradesh
6. Sandeep Kumar Hyderabad, Andhra Pradesh
7. Sanjeeva Reddy Karimnagar, Andhra Pradesh
8. Chetan Reddy Kurnool, Andhra Pradesh
9. Goutham Reddy Nalgonda, Andhra Pradesh
10. Saisubbarayudu Nellore, Andhra Pradesh
11. Vajja Prakasam, Andhra Pradesh
12. Anveshu Reddy Sullurupet, Andhra Pradesh
13. Pattabhi Rama Rao Warangal, Andhra Pradesh
14. Harika Warangal, Andhra Pradesh
15. Bhaskar Jyoti Duliajan, Assam
16. Prerana Guwahati, Assam
17. Purabi Guwahati, Assam
18. Abhey Delhi, Delhi
19. Swapnil Jashwantbhai Ahmedabad, Gujarat
20. Nikhil Bharatbhai Bharuch, Gujarat
21. Steffi Isudasbhai Bharuch, Gujarat
22. Chaitasy Pratik Gandhinagar, Gujarat
23. Jay Kumar Mahuva, Gujarat
24. Lavanya Bangalore, Karnataka
25. Manisha Raghunath Rao Latur, Maharashtra
26. Karishma Mumbai, Maharashtra
27. Navjit Kaur Mumbai, Maharashtra
28. Jugal Rajesh Mumbai, Maharashtra
29. Dilip Prasad Nanded, Maharashtra
30. Sagar Kumar Bhubaneswer, Odisha
31. Malaya Kumar Bhubaneswar, Odisha
32. Neha Nishipadma Bhubaneshwar, Odisha
33. Lovelina Dhenkanal, Odisha
34. Balakrishnan Trichy, Tamilnadu
35. Abdul Rahman Trichy, Tamilnadu
36. Sumit Lucknow, Uttar Pradesh
37. Shalini Noida, Uttar Pradesh
38. Mrinalini Kolkata, West Bengal
39. Soham Kolkata, West Bengal
40. Sayan Kolkata, West Bengal
41. Sudipta Kolkata, West Bengal
42. Pallab Kolkata, West Bengal
43. Biswadeep Kolkata, West Bengal
44. Sourav Midnapore, West Bengal
45. MD Shah Murshidabad, West Bengal



SL Name City, State
1. Suresh Angara, Andhra Pradesh
2. Sarath Kumar Bobbili, Andhra Pradesh
3. Yogitha Chowdary East Godavari, Andhra Pradesh
4. Siva East Godavari, Andhra Pradesh
5. Dheeraj Gudiwada, Andhra Pradesh
6. Kalyan Gudur, Andhra Pradesh
7. Krishna Priya Guntur, Andhra Pradesh
8. Gayathri Guntur, Andhra Pradesh
9. Sri Ranga Priyanka Guntur, Andhra Pradesh
10. Vineelkiran Guntur, Andhra Pradesh
11. Ravali Hyderabad, Andhra Pradesh
12. Karen Kanthi Hyderabad, Andhra Pradesh
13. Bhavana Hyderabad, Andhra Pradesh
14. Veena Hyderabad, Andhra Pradesh
15. Swarna Kumari Karimnagar, Andhra Pradesh
16. Sushma Khammam, Andhra Pradesh
17. Tejasvi Khammam, Andhra Pradesh
18. Sowmya Sree Mangalagiri, Andhra Pradesh
19. Praveen Kumar Nalgonda, Andhra Pradesh
20. Rakesh Nalgonda, Andhra Pradesh
21. Yogaswi Nalgonda, Andhra pradesh
22. Sarath Chandra Nellore, Andhra Pradesh
23. Mounika Reddy Nellore, Andhra Pradesh
24. Kishan Kumar Reddy Nellore, Andhra Pradesh
25. Vidyasagar Nizamabad, Andhra Pradesh
26. Srujana Nizamabad, Andhra Pradesh
27. Ashok Reddy Prakasam, Andhra Pradesh
28. Bharat Reddy Prakasam, Andhra Pradesh
29. Sirisha Prakasam, Andhra Pradesh
30. Sailaja Samalkot, Andhra Pradesh
31. Girish Babu Tirupati, Andhra Pradesh
32. Sivaharika Vijayawada, Andhra Pradesh
33. Vamsi Priyanka Vijayawada, Andhra Pradesh
34. Santhi Lakshmi Vinukonda, Andhra Pradesh
35. Sunil Kumar Visakhapatnam, Andhra Pradesh
36. Nagarjuna Vizianagaram, Andhra Pradesh
37. Md Eftekhar Guwahati, Assam
38. Chandan Araria, Bihar
39. Sunny Bhagalpur, Bihar
40. Bipin Hilsa, Bihar
41. Tulika Patna, Bihar
42. Shikha Patna, Bihar
43. Gaurav Gondal, Gujarat
44. Soheb Iqbalbhai Juntgadh, Gujarat
45. Devratsinh Panchmahal, Gujarat
46. Abhesinh Mansengji WAV, Gujarat
47. Dinesh Kumar Piraji WAV, Gujarat
48. Hirabhai Mansengji WAV, Gujarat
49. Rajneesh Haily Mandi, Haryana
51. Vibhuti Mahesh Jamshedpur, Jharkhand
52. Harini Bangalore, Karnataka
53. Fredy Eranakulam, Kerala
54. Lloyd Devassy Ernakulam, Kerala
55. Anaz Mohammed Kollam, Kerala
56. Mohammed Jidhin Kollam, Kerala
57. Feba Kottayam, Kerala
58. Merin Palakkad, Kerala
59. Suraj Pathanamthitta, Kerala
60. Sherin Jose Thrissur, Kerala
61. Ashwathy Trivandrum, Kerala
62. Anju Trivandrum, Kerala
63. Jinsu Sara Alex Trivandrum, Kerala
64. Elizabeth Roy Trivandrum, Kerala
65. Arsha Asok Trivandrum, Kerala
66. Vaishna Shankar Valanchery, Kerala
67. Piyush Nanded, Maharashtra
68. Ajeenckya P Pune, Maharashtra
69. Bemma Nagamapal, Manipur
70. Sharon Aylmer Lamare Jowai, Meghalaya
71. Halmi Ialambeitlang Rymbai Shillong, Meghalaya
72. Jason Shillong, Meghalaya
73. Angvito Dimapur, Nagaland
74. Kaili Dimapur, Nagaland
75. M Tova Dimapur, Nagaland
76. Udit Kumar Cuttack, Odisha
77. Vijay Jodhpur, Rajasthan
78. Keerthiga Coimbatore, Tamilnadu
79. Preethi Rajsri Coimbatore, Tamilnadu
80. Sharmila Suganya Dindigul, Tamilnadu
81. Sridhar Pudukkottai, Tamilnadu
82. Edwin Chandra Kumar Trichirappalli, Tamilnadu
83. Jhanani Trichirappalli, Tamilnadu
84. Jayashree Trichirappalli, Tamilnadu
85. Kavitha Trichirappalli, Tamilnadu
86. Vijeya Chandhar Trichirappalli, Tamilnadu
87. Abelasha Trichy, Tamilnadu
88. Shilpa Trichy, Tamilnadu
89. Shalini Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
90. Shanan Lakhimpur Kheri, Uttar Pradesh
91. Amardeep Lakhimpur Kheri, Uttar Pradesh
92. Mohd Rahib Lucknow, Uttar Pradesh
93. Akanksha Raibarelly, Uttar Pradesh
94. Satyen Shahjahanpur, Uttar Pradesh
95. Vikram Kolkata, West Bengal
96. Debayan Kolkata, West Bengal
97. Purbasha Kolkata, West Bengal
98. Shubhadeep Kolkata, West Bengal



SL Name City, State
1. Goutham Nizamabad, Andhra Pradesh
2. John Kokrajhar, Assam
3. Anupam Bhagalpur, Bihar
4. Pallavi Patna, Bihar
5. Ranjan Sumit Patna, Bihar
6. Raushan Kumar Saharsa, Bihar
7. Abhinav Kumar Sasaram, Bihar
8. Narveer Narvaul, Haryana
9. Aravind Kumar Bokara, Jharkhand
10. Amrutha Lakshmi Bangalore, Karnataka
11. Krishna Chethicode, Kerala
12. Anusree Kollam, Kerala
13. Sangeetha Kunnicode, Kerala
14. Visag Palakkad, Kerala
15. Sivarasmy Thiruvananthapuram, Kerala
16. Varun Raj P.Z Trichur, Kerala
17. Susan Wayanad, Kerala
18. Heirtami Replease Jowai, Meghalaya
19. Saralin Shillong, Meghalaya
20. Abilities Beryl Shillong, Meghalaya
21. Nichwa Leuwekhoek Suja Shillong, Meghalaya
22. Jeremaiah Johnson Shillong, Meghalaya
23. Ropfuleno Kohima, Nagaland
24. Oonno Kohima, Nagaland
25. Shri Prasanth Trichy, Tamilnadu
26. Ashish Kumar Dumariyaganj, Uttar Pradesh
27. Ankur Faizabad, Uttar Pradesh
28. Akarshit Gorakpur, Uttar Pradesh
29. Faiz Mahrajganj, Uttar Pradesh
30. Monalisa Kalyani, West Bengal
31. Debabrata Kolkata, West Bengal
32. Harsh Kolkata, West Bengal
33. Aparajita Kolkata, West Bengal
34. Tanha Zarin Kolkatta, West Bengal
35. Atanu Midnapur, West Bengal



SL Name City, State
1. Vinod Guntur, Andhra Pradesh
2. Shankar Guntur, Andhra Pradesh
3. Krishna Kanth Guntur, Andhra Pradesh
4. Venkata Naga Karthik Hyderabad, Andhra Pradesh
5. Vasanthi Krishna, Andhra Pradesh
6. Siva Prasad Krishna, Andhra Pradesh
7. Sucharitha Nolgonda, Andhra Pradesh
8. Manasa Vijayawada, Andhra Pradesh
9. Eswar Kumar Vijayawada, Andhra Pradesh
10. Himaja Vijayawada, Andhra Pradesh
11. Ismail Vijayawada, Andhra Pradesh
12. Suresh Vijayawada, Andhra Pradesh
13. Raj Khunggur Bongaigaon, Assam
14. Rohitashwa Patna, Bihar
15. Raj Kamal Jamshedpur, Jharkhand
16. Vishnu Kollam, Kerala
17. Anoop Kollam, Kerala
18. Basima Beegam Malappuram, Kerala
19. Sooraj Trivandrum, Kerala
20. Petersen Thomas Trivandrum, Kerala
21. Pamela Christabel Trivandrum, Kerala
22. Okiran Donee Jowai, Meghalaya
23. Dolcy Nongpoh, Meghalaya
24. Kerdalin Shillong, Meghalaya
25. Superfine Shillong, Meghalaya
26. Ibanlumlanglin Shillong, Meghalaya
27. Fellisha Shillong, Meghalaya
28. Deni Phrangsngi Shillong, Meghalaya
29. Shanborlang Shillong, Meghalaya
30. Ridahun Shillong, Meghalaya
31. Nellie Vida Shillong, Meghalaya
32. Dahok Manroi Shillong, Meghalaya
33. Kitbok Jerry Shillong, Meghalaya
34. Tahito Kiyeto Dimapur, Nagaland
35. Rio Dimapur, Nagaland
36. Temjenkaba Raphael Dimapur, Nagaland
37. Mhalezolie Kohima, Nagaland
38. Metinsan Dailiam Kohima, Nagaland
39. Blessina Nissi Dindigul, Tamilnadu
40. Stephen Arun Pudukkottai, Tamilnadu
41. Sri Anjali Devi Thanjavur, Tamilnadu
42. Ragavi Thanjavur, Tamilnadu
43. Utkarsh Bachhrawan, Uttar Pradesh
44. Vineet Surendra Barabanki, Uttar Pradesh
45. Vaibhav Barabanki, Uttar Pradesh
46. Dheerendra Basti, Uttar Pradesh
47. Shashank Faizabad, Uttar Pradesh
48. Mritunjai Gonda, Uttar Pradesh
49. Sadhana Gorakhpur, Uttar Pradesh
50. Suhail Mohammad Lalitpur, Uttar Pradesh
51. Pooja Lucknow, Uttar Pradesh
52. Kashif Agaz Moradabad, Uttar Pradesh
53. Anwaruddin Siddharth Nagar, Uttar Pradesh
54. Umang Dev Sitapur, Uttar Pradesh
55. Avinash Kumar Sultanpur, Uttar Pradesh
56. Hasibur Zaman Burdwan, West Bengal
57. Taraknath Kakdwip, West Bengal
58. Gourab Kolkata, West Bengal
59. Arghya Kolkata, West Bengal
60. Sounak Kolkata, West Bengal
61. Nayoung Kolkata, West Bengal
62. Anupam Kolkata, West Bengal
63. Sekh Ajijur Kolkata, West Bengal
64. Sayeef Mohammad Kolkata, West Bengal
65. Shradha Kolkata, West Bengal
66. Suparna Kolkata, West Bengal
67. Purnava Kolkata, West Bengal
68. Nutan Kolkata, West Bengal
69. Veenam Gaungzhou, Gaungdong, China



SL Name City, State
1. Sneha Secunderabad, Andhra Pradesh
2. Deepak Tirupati, Andhra Pradesh
3. Juri Guwahati, Assam
4. Vikram Kumar Guwahati, Assam
5. Nowraj Alam Hailakandi, Assam
6. Priya Muzaffarpur, Bihar
7. Heta Tusharchandra Vadodara, Gujarat
8. Atif Parvez Yamuna Nagar, Haryana
9. Anusha Mysore, Karnataka
10. Hasnain Mansab Ahmed Thane, Maharashtra
11. Naciame Gracelyne Shillong, Meghalaya
12. Janmioo Shillong, Meghalaya
13. Soffina Shillong, Meghalaya
14. Ridashisha Shillong, Meghalaya
15. Faster Shillong, Meghalaya
16. Philawanda Kristina Shillong, Meghalaya
17. Rachel Zhekuto Dimapur, Nagaland
18. Angukato Zhehoshe Dimapur, Nagaland
19. Meyinungsang Kohima, Nagaland
20. Kikrukhrietuo Kohima, Nagaland
21. Gaurav Delhi, New Delhi
22. Smiti Rekha Berhampur, Odisha
23. Anshu Berhampur, Odisha
24. Mrutyunjay Bhubaneswar, Odisha
25. Swata Bhubaneswar, Odisha
26. Priyank Amritsar, Punjab
27. Athiena Rose Malini Dindugal, Tamilnadu
28. Muthu Singaram Pudukottai, Tamilnadu
29. Napoleon Pudukottai, Tamilnadu
30. Agalya Pudukottai, Tamilnadu
31. Sheick Abdullah Pudukottai, Tamilnadu
32. Manikandan Thanjavur(Dt), Tamilnadu
33. Chandra Mohan Thiruvarur, Tamilnadu
34. Arvind Thiruvarur, Tamilnadu
35. Amutham Sri Rekha Trichy, Tamilnadu
36. Lallu Prasath Yadhava Trichy, Tamilnadu
37. Prasenjit Agartala, Tripura
38. Mohammad Azmal Allahabad, Uttar Pradesh
39. Tanu Badayun, Uttar Pradesh
40. Manish Kumar Bhadohi, Uttar Pradesh
41. Rakesh Kumar Deoria, Uttar Pradesh
42. Mantoo Kumar Deoria, Uttar Pradesh
43. Asfak Ullah Dhushinagar, Uttar Pradesh
44. Shiv Etawah, Uttar Pradesh
45. Rishabh Fatehpur, Uttar Pradesh
46. Neha Fatehpur, Uttar Pradesh
47. Nazrul Lucknow, Uttar Pradesh
48. Govind Lucknow, Uttar Pradesh
49. Akansha Lucknow, Uttar Pradesh
50. Shweta Lucknow, Uttar Pradesh
51. Sumit Lucknow, Uttar Pradesh
52. Mahak Muzaffarnagar, Uttar Pradesh
53. Milap Kamal Singh Palia, Uttar Pradesh
54. Deepika Raibarelly, Uttar Pradesh
55. Umesh Chandra Sultanpur, Uttar Pradesh
56. Arpit Haridwar, Uttarakhand
57. Suchana 24 Parganas (S), West Bengal
58. Abdul Baharampur, West Bengal
59. Sanchali Balurghat, West Bengal
60. Amandeep Burdwan, West Bengal
61. Jyotirmoy Midnapur (E), West Bengal
62. Subhadeep Hooghly, West Bengal
63. Suvojit Hooghly, West Bengal
64. Shubhro Kolkata, West Bengal
65. Anirban Deepak Kolkata, West Bengal
66. Anushree Kolkata, West Bengal
67. Sourabh Kolkata, West Bengal
68. Amit Kumar Kolkata, West Bengal
69. Shaista Parveen Kolkata, West Bengal
70. Pick Ling Marinette Kolkata, West Bengal
71. Bipasha Kolkata, West Bengal
72. Sukanya Kolkata, West Bengal
73. Mohmmad Saddam Murshidabad, West Bengal
74. Masood Murshidabad, West Bengal
75. Arup Nalhati, West Bengal
76. Priyabrata Purba Medinipur, West Bengal
77. Timirbaran Purba Midnapur, West Bengal
78. Piyali Siliguri, West Bengal
79. Rituparna Suri, West Bengal
80. Chandani Guangzhou, Guangdong, China



SL Name City, State
1. Sai Sandeep Reddy Gaddam Giddalur, Andhra Pradesh
2. Puneeth Gonnabatuhulla Hyderabad, Andhra Pradesh
3. Bharath Kumar Mandal Nagaraju Kuppam, Andhra Pradesh
4. Sukumar Kothuri Warangal, Andhra Pradesh
5. Seema Gogoi Duliajan, Assam
6. Jugal Deka Guwahati, Assam
7. Dorothy Kumar Guwahati, Assam
8. Bidisha Mahanta Guwahati, Assam
9. Deepanka Kalita Mangaldai, Assam
10. Aman Kumar Begusarai, Bihar
11. Avinash Kumar Begusarai, Bihar
12. Shaaron Satish Sona Korba, Chattisgarh
13. Vikrambhai Harsengabhai Chauhan Banaskata, Gujarat
14. Kiran Kumar Ganpatlal Joshi Banaskata, Gujarat
15. Prabhuram Khemajibhai Vaghela Bhabhar, Gujarat
16. Rutulkumar Bhaskarbhai Panchal Bharuch, Gujarat
17. Dilipkumar Chandidan Charan Radhanpur, Gujarat
18. Deepika Gurgaon, Haryana
19. Divya Prasad Palwal, Haryana
20. Aspa Mourya Bhopal, Madhya Pradesh
21. Merina Devi Laishram Imphal, Manipur
22. Susie Miranda Bamon Jowai, Meghalaya
23. Lumlang Pyrbot Jowai, Meghalaya
24. Carefirmly Klein Nongpoh, Meghalaya
25. Aibashisha Thabah Nongstoin, Meghalaya
26. Alexandra Lucille Rymbai Shillong, Meghalaya
27. Ebunmiky Lyngdoh Shillong, Meghalaya
28. Wanridashisha Wahlang Shillong, Meghalaya
29. Handakani Kynjin Shillong, Meghalaya
30. Yooki Bareh Shillong, Meghalaya
31. Manbhashisha Kharbithai Shillong, Meghalaya
32. Joachim Richmond Slong Shillong, Meghalaya
33. Marionette Kharbangar Shillong, Meghalaya
34. lalrimawii Fanai Aizawl, Mizoram
35. Kikavi Hevikhe Ghushepu Dimapur, Nagaland
36. Ahovi Ovika Zhimomi Dimapur, Nagaland
37. Hile Chiesotsu Kohima, Nagaland
38. Kiyekali Zunheboto, Nagaland
39. Pratasmruti Samantaray Balasore, Orissa
40. Monica Das Cuttack, Orissa
41. Sisinti Subham Kumar Patra Gobara, Orissa
42. Krishnendu Kumar Nayak Kendrapara, Orissa
43. Sudarsan Mahanta Keonjhar, Orissa
44. Armaan Juneja Jalalabad West, Punjab
45. Amrit Singh Ludhiana, Punjab
46. Vignesh Murugesan Chennai, Tamilnadu
47. Abinaya Gunaseelan Nagapattinam, Tamilnadu
48. Farhana Farveen Alil Rahuman Nagappattinam, Tamilnadu
49. Sindhuja Gunasekaran Perambalur, Tamil Nadu
50. Sethubathi Karnan Perambalur, Tamilnadu
51. Chithambaram Chandrasekaran Perambalur, Tamilnadu
52. Noorul Ameen Umar Farook Perambalur, Tamilnadu
53. Vigneshwaran Prabakaran Pudukkotai, Tamilnadu
54. Senthil Kumar Subramanian Pudukkottai, Tamilnadu
55. Azarudeen Abdul Rahman Pudukkottai, Tamilnadu
56. Seenu Ayyakkannu Pudukkottai, Tamilnadu
57. Noahyesuraj Cornelius Sivagangai, Tamilnadu
58. Chinnaraj Govindarasu Thanjavur, Tamilnadu
59. Mano Kanthappa Trichy, Tamilnadu
60. Brijesh Kumar Yadav Sant Kabir Nagar, Uttar Pradesh
61. Khushi Singh Ballia, Uttar Pradesh
62. Shashank Bajpai Bareilly, Uttar Pradesh
63. Amit Kumar Pandey Basti, Uttar Pradesh
64. Prateek Choudhary Bijnor, Uttar Pradesh
65. Renu Singh Chunar, Uttar Pradesh
66. Mantoo Kumar Sharma Deoria, Uttar Pradesh
67. Antim Gaziabad, Uttar Pradesh
68. Shiwani Sharma Ghaziabad, Uttar Pradesh
69. Ripunjay Pathak Gonda, Uttar Pradesh
70. Kavita Gurgaon, Uttar Pradesh
71. Ashish Mishra Hardoi, Uttar Pradesh
72. Rahul Kanaujia Kannauj, Uttar Pradesh
73. Akash Kushwaha Kanpur, Uttar Pradesh
74. Abhaya Pratap Shahi Kushinagar, Uttar Pradesh
75. Parth Asthana Lucknow, Uttar Pradesh
76. Ayushee Prakash Lucknow, Uttar Pradesh
77. Devendra Prasad Lucknow, Uttar Pradesh
78. Shubhendr Pratap Singh Lucknow, Uttar Pradesh
79. Kriti Singh Lucknow, Uttar Pradesh
80. Shimpy Verma Mau, Uttar Pradesh
81. Nikhil Rai New Delhi, Uttar Pradesh
82. Amit Kumar Pilibhit, Uttar Pradesh
83. Meraj Ahamad Pratapgarh, Uttar Pradesh
84. Mohammad Gufran Rampur, Uttar Pradesh
85. Mohammad Irfan Ahmad Shahjahanpur, Uttar Pradesh
86. Teresa Mirja Burdwan, West Bengal
87. Snigdhangshu Datta Burdwan, West Bengal
88. Sarfaraj Mondal Burdwan, West Bengal
89. Rudro Banerjee Durgapur, West Bengal
90. Oiendrila Sarkar Howrah, West Bengal
91. Rangeet Bagchi Kolkata, West Bengal
92. Antra Burman Kolkata, West Bengal
93. Sujay Mandal Kolkata, West Bengal
94. Simantini Ghosh Kolkata, West Bengal
95. Megha Dey Kolkata, West Bengal
96. Saquib Jawed Kolkata, West Bengal
97. Teh Shin Chou Siliguri, West Bengal
98. Vigneshwaran Pudukkotai, Tamilnadu



SL Name City, State
1. Yepthomi Avika Dimapur, Nagaland
2. B.Sam Jerome Puducherry, Puducherry
3. A.Pandidurai Pudukkotai(Dist), Tamilnadu
4. Abdul Kadar.M Trichy, Tamilnadu
5. Ambika.P Trichy, Tamilnadu
6. Aravindraj.A Chennai, Tamilnadu
7. Arun.K Trichy, Tamilnadu
8. C.Teenu Kanyakumari, Tamilnadu
9. C.Udhayanithi Trichy, Tamilnadu
10. Chandhirasekar.N Ariyalur, Tamilnadu
11. Ezhilarasan.M.V Pudukkottai, Tamilnadu
12. Karikalan. K Pudukkottai, Tamilnadu
13. Kinoj.P Trichy, Tamilnadu
14. M. Rajkumar Dharmapuri Dist., Tamilnadu
15. M.Abdul Nassar Nagapattinam, Tamilnadu
16. M.Mohamad Jamil Perambalur, Tamilnadu
17. M.Sri Ishwarya Trichy, Tamilnadu
18. Madhanish Kumar.T Pudukkottai, Tamilnadu
19. Monisha.R Trichy, Tamilnadu
20. K.R Prakash Pudukkottai, Tamilnadu
21. S.Geethanjale Pudukkottai, Tamilnadu
22. S.Yokesh Krishnagiri(D.T), Tamilnadu
23. C Sheik Mohamad Saleem Cuddalore, Tamilnadu
24. V.R.Nivedha Trichy, Tamilnadu
25. Baljot Bajwa Jalandhar, Punjab
26. Halder Ayan Mathurapur, West Bengal
27. Alam Md Mahtab Kolkata, West Bengal
28. Roy Rahul Kolkata, West Bengal
29. Ghosal Ranu Barrackpore, West Bengal
30. Sultana Rini Islampur, West Bengal
31. Mandal Sudeep Jhargram, West Bengal
32. Kundu Anisha Adra, West Bengal
33. Saha Debasish Dist-Malda, West Bengal
34. Malakar Mauli Kolkata, West Bengal
35. Alam Nasreen Kolkata, West Bengal
36. Mistri Rupsha Kolkata, West Bengal
37. Mondal Samim Dist-Murshidabad, West Bengal
38. Gayen Sayantani Basirhat, West Bengal
39. Bagdi Soumita Bankura, West Bengal
40. Chakraborty Sourav Kolkata, West Bengal
41. Attri Sheetal Palwal, Haryana
42. Kundu Prachi Thane, Maharashtra
43. Yadav Sareeta , New Delhi
44. Gill Harbirendar Singh Ludhiana, Punjab
45. Seth Ankit Kumar Jaunpur, Uttar Pradesh
46. Sharma Ansh Meerat, Uttar Pradesh
47. Deepak Prasad Basti, Uttar Pradesh
48. Divyangna Deepak Lucknow, Uttar Pradesh
49. Faizi Hina Lucknow, Uttar Pradesh
50. Agrahari Jagriti Sidharth Nagar, Uttar Pradesh
51. Walia Jaspreet Kaur Lucknow, Uttar Pradesh
52. Shukla Kamal Lucknow, Uttar Pradesh
53. Mohammad Salman Bijnor, Uttar Pradesh
54. Mohammed Kamran Bijnor, Uttar Pradesh
55. Mohd Tauhid Chhatrapati Shahuji Maharaj Nagar, Uttar Pradesh
56. Naseem Ahmad Bijnor, Uttar Pradesh
57. Sharma Rupesh Kumar Aligarh, Uttar Pradesh
58. Chaurasia Saumya Lucknow, Uttar Pradesh
59. Bhatt Smarika Lucknow, Uttar Pradesh
60. Sofia Anjum Dhampur, Uttar Pradesh
61. Sumit Kumar Muzaffar Nagar, Uttar Pradesh
62. Srivastava Surabhi Allahabad, Uttar Pradesh
63. Srivastava Tanay Allahabad, Uttar Pradesh
64. Vinit Kumar Muzaffar Nagar, Uttar Pradesh
65. Lyngdoh Anderson David Shillong, Meghalaya
66. Lyngdoh Andrewson David Shillong, Meghalaya
67. Anisha Rani Shillong, Meghalaya
68. Dhar Elad Shillong, Meghalaya
69. Marwein Elaine Jessie Shillong, Meghalaya
70. Bamon Emeduni Shillong, Meghalaya
71. Syndor Healthycliff Shillong, Meghalaya
72. Dkhar Marshal Sutnga, Meghalaya
73. Ryngkhlem Mouldy Son Shillong, Meghalaya
74. Sangma Nyana Tura, Meghalaya
75. Pynkhambor Hiam Kharphuli Shillong, Meghalaya
76. Malang Rilaakor Jowai, Meghalaya
77. Nongtdu Robert John Jaintua Hills, Meghalaya
78. Susanika Talang Jowai, Meghalaya
79. Aier Arenna Dimapur, Nagaland
80. Tiamenla Heila Longkumer Dimapur, Nagaland
81. A.Raju Niranjana Puducherry, Puducherry
82. Archana Meenakshi.P Madurai, Tamilnadu
83. Surya Prakash.P Madurai, Tamilnadu
84. Rahaman Hafiza Port Blair, South, Andaman & Nicobar Island
85. Ray Akash Kumar Kolkata, West Bengal
86. Roy Debashis Kumar Kolkata, West Bengal
87. Md Mehabub Elahi Burdwan, West Bengal
88. Kondaveeti Bala Aswanth Guntur dist, Andhra Pradesh
89. Nelluri Surya Chandra Mouli Guntur dist, Andhra Pradesh
90. Nirvin Bali Ambala, Haryana
91. Ahamed Shahin.A Trivandrum, Kerala
92. Alfred Antony Moyalan Thrissur, Kerala
93. Ananya Nair Ernakulam, Kerala
94. Nazar Hafis Kollam, Kerala
95. P.G Haritha Devi Thiruvananthapuram, Kerala
96. Joshi Jugal Thrissur, Kerala
97. Karthika.S.Pillai Idukki, Kerala
98. Rajan Kokila Kochi, Kerala
99. Pooja Bentony Ernakulam, Kerala
100. Sabil Dilshad Thrissur, Kerala
101. Vijith.M.G Trivandrum, Kerala
102. Akter Sumi Tangail, Bangladesh
103. Manoj Kumar Routray Paradip, Orissa
104. Prajna Parimita Mishra Bhubaneswar, Orissa
105. Koshiya Brijesh Arvindbhai Rajkot, Gujarat
106. Chauhan Kuldip Sinhji Sidhrajsinhji Gandhinagar, Gujarat
107. Gupta Jayprakash Shalikram Surat, Gujarat
108. Kasundra Nikhil Kumar Morvi, Gujarat
109. Malakiya Nilesh Kumar Morbi, Gujarat
110. Rathod Ranjitsinh Vardhaji Gandhinagar, Gujarat
111. Vaghela Bharatsinh Karshanbhai Gandhinagar, Gujarat
112. Mehta Charitarth Pratik Gandhinagar, Gujarat
113. Thomas Aksa Elizabeth , Andhra Pradesh
114. Allipilli Lalitha Durga Visakhapatnam, Andhra Pradesh
115. Srikar Bavisetti Kakinada, Andhra Pradesh
116. Mane Dhanraj Kurnool, Andhra Pradesh
117. Uma Devi Ganta Prakasham, Andhra Pradesh
118. Gayathri Suma Swasitha Mudi Reddy Krishna, Andhra Pradesh
119. Koppula George Muller Guntur, Andhra Pradesh
120. Maddiboina Hemanth Guntur, Andhra Pradesh
121. Yaswanth Mandava Guntur Distt, Andhra Pradesh
122. Kalla Santosh Kakinada, Andhra Pradesh
123. Shaik Aquib Ahmed Kurnool dist, Andhra Pradesh
124. Nama Venkatesh East Godavari, Andhra Pradesh
125. Daarshanika Bangalore, Karnataka



SL Name City, State
1. Dudekula Akhil Kadapa, Andhra Pradesh
2. Panda Akhila Vishakapatnam, Andhra Pradesh
3. Vishwas Reddy Bandaru Hyderabad, Andhra Pradesh
4. Kovvuri Mahidhar Reddy Tadepalligudem, Andhra Pradesh
5. Sujitha Gabu Vishakapatnam, Andhra Pradesh
6. Veepoor Sahithi Sowmya M.Nagar, Andhra Pradesh
7. Bandapalli Sandeep Vijayawada, Andhra Pradesh
8. Koratla Sowjanya Vijayawada, Andhra Pradesh
9. Suresh Somisetty Nellore, Andhra Pradesh
10. Konatala Soujanya Vishakapatnam, Andhra Pradesh
11. Swathi Reddy Kaki Vishakapatnam, Andhra Pradesh
12. Vuddanda Ramya Visakhapatnam, Andhra Pradesh
13. Agathamudi Saranya Visakhapatnam, Andhra Pradesh
14. Ranga Kumar Yadav Giddalur, Andhra Pradesh
15. Bhogala Priyanka Vijayawada, Andhra Pradesh
16. Bharat G Hyderabad, Andhra Pradesh
17. Kolli Katyayani Guntur, Andhra Pradesh
18. Prashant Awasthi Gandhinagar, Gujarat
19. Krishna Panchal Bharuch, Gujarat
20. Sakadasariya Yogesh Gunvantbhai Surat, Gujarat
21. Rudransh Guleria Ambala Cantt, Haryana
22. Ria Midha Ranchi, Jharkhand
23. Hemasree Shettiar Hubli, Karnataka
24. Akshita Ashok Bangalore, Karnataka
25. Hareesh Dev.P.G Tiruvananthapuram, Kerala
26. Anandhu.R.Ullas Kollam, Kerala
27. Anas Abdul Salam Thrissur, Kerala
28. Amil Haris Aluva, Kerala
29. Adithya Karuppali Calicut, Kerala
30. Neenu Babu Ernakulam, Kerala
31. Aswathy.S Geethamol.M.D Kollam, Kerala
32. Bilnamol Baby Malappuram, Kerala
33. Alvin Restine Thodupuzha, Kerala
34. Adithya Santhilal Alappuzha, Kerala
35. Anan Rasheed.K Malapuram, Kerala
36. Muhammed Hisham M.T Malappuram DT, Kerala
37. Shamhoon Zubair Calicut, Kerala
38. Joel Johnson Kollam, Kerala
39. Aswin.M Kollam, Kerala
40. Mohamed Riyas V Mallapuram, Kerala
41. Diwin Joel Mathew Ernakulam, Kerala
42. Ashitha Mohan M.A Trivandrum, Kerala
43. Ashwathi Harish.K.K Ernakulam, Kerala
44. Hana Shereen Ernakulam, Kerala
45. Ashlin Rita Thomas Kunnur(Dist), Kerala
46. Tyngshainlang Nongtdu Shillong, Meghalaya
47. Edahunlang Passah Jowai, Meghalaya
48. Ibanrilin F Sweetly Shillong, Meghalaya
49. Shawn Manreff Sutnga Jowai, Meghalaya
50. Yoobhaki Bamon Shillong, Meghalaya
51. Mario Banshanskem Laloo Jowai, Meghalaya
52. Mebakar Nongrum Shillong, Meghalaya
53. Erika Bashisha Pyngrope Shillong, Meghalaya
54. Sarababiang L.Nonglait Nongstoin, Meghalaya
55. Neikholie Koutsu Kohima, Nagaland
56. Prasanjeet Swain Cuttack, Odisha
57. Shilpa Ludhiana, Punjab
58. Bhawna Gupta Ludhiana, Punjab
59. Sushma.N Pudukkottai, Tamil Nadu
60. Poornima.V Pudukkottai, Tamil Nadu
61. Silambarasan.J.G Perambalur, Tamil Nadu
62. Anusha Manikandan Nanganallur, Tamilnadu
63. Sophia Mani Madurai, Tamilnadu
64. Deepika Rajasekaran Chennai, Tamilnadu
65. Balasubramanian Meyappan Pudukkottai, Tamilnadu
66. Jolin Lino J.V Kanyakumari (DT), Tamilnadu
67. Ajith Mano R Nagercoil, Tamilnadu
68. Satheshkumar K Perambalur(DT), Tamilnadu
69. Valarmathi Sekar Namakkal, Tamilnadu
70. Naveen Bharathi Kumaresan Pudukkottai, Tamilnadu
71. Nandhini Ramakrishnan Idappadi, Tamilnadu
72. Aravinthanathan Murugan Salem, Tamilnadu
73. Gayathirishree Mathiyazhagan Namakkal, Tamilnadu
74. Vigneshkumar V Kancheepuram, Tamilnadu
75. Shruthi Priyam.R Chennai, Tamilnadu
76. Siva S Aranthangi, Tamilnadu
77. Joshwa Kabil Prasanth Samuelraj Batlagundu, Tamilnadu
78. Saravana Priyan Adaikalam Manaparai, Tamilnadu
79. Roshini Kumari Andichamy Madurai(DT), Tamilnadu
80. Naveen Saminathan Thanjavur(DT), Tamilnadu
81. Balasubramanian Sundarji Virudhunagar(DT), Tamilnadu
82. Monica Graeff.s Chennai, Tamilnadu
83. Anusuya.N.S Pudukkottai, Tamilnadu
84. Nagaveni Palanivelu Trichy, Tamilnadu
85. Prajit Pal Agartala, Tripura
86. Prasenjit Debnath Agartala, Tripura
87. Sweta Dey Agartala, Tripura
88. Rahul Kumar Maddheshiya Sant Kabir Nagar, Uttar Pradesh
89. Dhirendra Yadav Gorakhpur, Uttar Pradesh
90. Kuldeep Pachauri Agra, Uttar Pradesh
91. K.M. Amba Gupta Gorakhpur, Uttar Pradesh
92. Priya Singh Chauhan Raebareli, Uttar Pradesh
93. Shivank Singh Shahjahanpur, Uttar Pradesh
94. Siddhant Mahapatra Lucknow, Uttar Pradesh
95. Seema Khan Shahajahanpur, Uttar Pradesh
96. Naveen Singh Kashyap Rampur, Uttar Pradesh
97. Shibom Rej Burdwan, West Bengal
98. Md Farhad Islam Dist-Murshidabad, West Bengal
99. Titli Mondal Basirhat, West Bengal
100. Sukchand Shaikh Nadia, West Bengal
101. Omkar Dutta Siliguri, West Bengal
102. Debirupa De Kolkata, West Bengal
103. Rupkatha Basu Siliguri, West Bengal
104. Utsa Chakraborty Kolkata, West Bengal
105. Sabirul Islam Nalhati, West Bengal
106. Abu Nasar Khan Arambagh, West Bengal
107. Md Shahid Ali Dhuliyan, West Bengal
108. Vijaya Shanthi Kanchipuram, Tamilnadu
109. Abiyarasan Nagapattinam, Tamilnadu
110. Vignesh Murugesan Dindigul, Tamilnadu



SL Name City, State
1. Harikrishnan Gopalakrishnan Madurai,Tamilnadu
2. Arif Mallick Sagardighi,West Bengal
3. Nanthini Kamatchi Thanjavur District,Tamilnadu
4. Ramanathan Swaminathan Thanjavur,Tamilnadu
5. Vignesh Krishnan Pudukkottai Dist.,Tamilnadu
6. Ranjith Kumar Palani Namakkal,Tamilnadu
7. Roophan Sidaarth Sakthivel Namakkal,Tamilnadu
8. Ranjith Kanna Suresh Namakkal,Tamilnadu
9. Mothilal Selvarajan Pudukkottai,Tamilnadu
10. Surya Vasantha Kumar Thanjavur,Tamilnadu
11. Gurulakshmi Balasubramanian Rajapalayam,Tamilnadu
12. Swaliya Sridhar Pondicherry,Pondicherry
13. Praveen Arulanthu Pudukkottai,Tamilnadu
14. Gideon Kiruba Tirunelveli,Tamilnadu
15. Rachana Mahendrakumar Patel Pranjij,Gujarat
16. Shail Ashokbhai Patel Idar,Gujarat
17. Alwin Lawrence Ambrose Pudukkottai,Tamilnadu
18. Christal Abisha Nelson Kanyakumari,Tamilnadu
19. Vineeth Kumar Rengaraj Theni,Tamilnadu
20. Daphne Ann Jacob Secunderabad,Hyderabad
21. Shruti Sagar Balu Ganesh Babu Madurai,Tamilnadu
22. Srirahini Madurai,Tamilnadu
23. Kavya Shankar Trivandrum,Kerala
24. Parvathy Gopinathan Pillai Kollam,Kerala
25. Vignesh Ganapathi Karur,Tamilnadu
26. Panneer Selvam Mayilvaganan Madurai,Tamilnadu
27. Sahil Bhardwaj Gurgaon,Haryana
28. Shashwat Mishra Lucknow,Uttar Pradesh
29. Anandharaj Subramanian Pudukkottai (DT),Tamilnadu
30. Niveditha C S Bangalore,Karnataka
31. Abhinav Gagneja Jalandhar,Punjab
32. Ankit Roy Chandrapur,West Bengal
33. Mothilal Ilangovan Pudukkotai,TamilNadu
34. Tamal Das Malakar Jhargram,West Bengal
35. Jaydip Jana Egra,West Bengal
36. Mamta Shylla Khliehriat,Meghalaya
37. Krishanu Das Haldia,West Bengal
38. Arindam Sahoo Purba Medinipur,West Bengal
39. Souvik Datta Haldia,West Bengal
40. Roja Nayak Rourkela,Odisha
41. Abishek Manickam Namakkal,TamilNadu
42. Prakirti Gupta New Delhi,New Delhi
43. Archita Gupta Delhi,Delhi
44. Deepa Kumaran Periasamy Namakkal,TamilNadu
45. Gireedharan Sundararajan Namakkal,TamilNadu
46. Rahul Yadav Gurgaon,Haryana
47. Sidhiq Subair Changaramkulam,Malappuram,Kerala
48. Kashish Muktsar,Punjab
49. Veni Bansal Muktsar,Punjab
50. Ishita Biswas GandhiNagar,Gujarat
51. Derek Jason Mawlong Shillong,Meghalaya
52. Nicanor Rapthap Lyngdoh Shillong,Meghalaya
53. Putul Akter Gaibandha,Dhaka
54. Munne Akter Gaibandha,Dhaka
55. Mohammed Naseeh Malappuram,Kerala
56. Prashant Isamalia Surat,Gujarat
57. Esther Ngurdingpuii Aizawl,Mizoram
58. Lalruattluanga Sailo Aizawl,Mizoram
59. Dharaben Rajabhai Ponkiya JamNagar,Gujarat
60. Mitul Jentibhai Meghani Vadodara,Gujarat
61. Prekshaben Kalpeshkumar Bhatt Vadodara,Gujarat
62. Vama Ratilal Patel Himat Nagar,Gujarat
63. Jinal Dharmeshchandra Prajapati Vadodara,Gujarat
64. Arthi Selvakumar Perambalur,Tamilnadu
65. Tharani Rajendran Chennai,Tamilnadu
66. Sheik Ansari Syed Jawahar Pudukkottai,Tamilnadu
67. Mohanraj Rajendran TamilNadu
68. Athul Mohan Kottayam,Kerala
69. Hakabilious Siangshai Shillong,Meghalaya
70. Heimonmitre Iongwai Lyngdoh Shillong,Meghalaya
71. Merciful Lyngdoh Shillong,Meghalaya
72. Purvashi Ashokbhai Patel Sabarkantha,Gujarat
73. Ravi Shaileshkumar Patel Idar,Gujarat



SL Name City, State
1 Arushi Aggarwal Gandhinagar, Gujarat
2 Priya Villagae Doda, Punjab
3 Deba Prasad Banik Agartala, Tripura
4 Dhanusha Sakthievel Tiruppur, Tamilnadu
5 Ranjith Kalyani Shanmuga Sundaram Salem Rural, Tamilnadu
6 Olinilavan Elancheliyan Chidambaram, Tamilnadu
7 Ramasamy Subramanian Chidambaram, Tamilnadu
8 Sridhar Ganesan Salem, Tamilnadu
9 Lokeshwaran Jothy Chidambaram, Tamilnadu
10 Sathish Kumar Anbazhagan Perambalur, Tamilnadu
11 Arundhoti Dhar Rhidi Dhaka, Dhaka
12 Pushba kumar Subramani Namakkal (DT), Tamilnadu
13 Anand Suriya Ravichandran Karur, Tamilnadu
14 Vignesh Kumar Sankara Pandian Virudhunagar, Tamilnadu
15 Adlin Arulraj Kanyakumari, Tamilnadu
16 Babisha Selvan Kanyakumari (DT), Tamilnadu
17 Akshath Ahamed Alavudheen Dindigul, Tamilnadu
18 Kirubaharan Periasamy Namakkal, Tamilnadu
19 Dineshkumar Lakshmanan Perambalur, Tamilnadu
20 Rengaraj Sri Rangan Perambalur, Tamilnadu
21 Jeyaziz Jeyaraj Vimala Kanyakumari, Tamilnadu
22 Vigneshwar Barathiyar Pudukkottai, Tamilnadu
23 Elankathir Shanmugam Pudukkottai, Tamilnadu
24 Shahin Akhtar Raiganj, West Bengal
25 Rajpraveen Chelliah Sivagangai [DT], Tamilnadu
26 Chengjz Kanth Lazar Felzita Kanyakumari, Tamilnadu
27 Vignesh Saravanan Kanchipuram, Tamilnadu
28 Sachin Kamboj Fazilka [DT], Punjab
29 Suvedeni Anbalagan Santhi Trichy, Tamilnadu
30 Sudinshah Subair Allepy, Kerala
31 Disha Dineshbhai Patel Himatnagar, Gujarat
32 Thirumala Prasad Gonaboyina Prakasam (District), Andhra Pradesh
33 Vedanth Chaitanya Tudimilla Hyderbad, Telangana
34 Sadia Zaman Badhon Barisal, Dhaka
35 Tanjila Fatima Nowrin Ajampur, Dhaka
36 Annada Ananth New Delhi, Delhi
37 Sourav Pal Kolkata, West Bengal
38 Rohith Kaladharan Pillai Sugatha Kumari Kollam, Kerala
39 Subash Murugesan Chennai, Tamilnadu
40 Anandasaravanan Ayyanar Virudhu Nagar, Tamilnadu
41 Balamurali Anbuoli Cuddalore, Tamilnadu
42 Chaitanya Krishna Nellore (Dist), Andhra Pradesh
43 Abhishek Singh Kolkata, West Bengal
44 Grace Merry Garod Shillong, Meghalaya
45 Chintan Paresh Banugariya Jamnagar, Gujarat
46 Awnish Kumar Singh Ramgarh, Jharkhand
47 Joan Ozias Lema , Tanzania
48 Lawanshan Isaac Benjamin Kharbudon Shillong, Meghalaya
49 Sai Prabhath Rao Dugyala Warangal, Telangana
50 Merlyn Joseph Gurupatham Mumbai, Maharashtra
51 Mukta Sharma Ghazibad, Uttar Pradesh
52 Hajira Thaha Trivandrum, Kerala
53 Alex George Eranakulam, Kerala
54 Mallika Dewan Gurgaon, Haryana
55 Johnmicheal Marwein Shillong, Meghalaya
56 Judy Gloriya John Kennedy Madurai, Tamilnadu
57 Anirudh Raja Lucknow, Uttar Pradesh
58 Prakhar Singh Lucknow, Uttar Pradesh
59 Rahul Narasimhan Lakshmi Narasimhan Kanchipuram, Tamilnadu
60 Mantredaka Lyngdoh Iongwai West Jaintia Hills, Meghalaya
61 Varsha Ramachandran Perinad, Kerala
62 Haritha Anand Pathanamthitta, Kerala
63 Fiza Fatima Khan Kolkata, West Bengal
64 Ashutosh Pradhan Ganjam, Odisha
65 Sneha Jose Manjaly Thrissur, Kerala
66 Alljin Sanjoe Premsingh Inbaraj Tirunelveli City, Tamilnadu
67 Harikrishna Thrissur, Kerala
68 Vijeta Singh Sikar, Rajasthan
69 Yash Ukani UNA, Junagadh, Gujarat
70 Ravi Lukka UNA, Junagadh, Gujarat
71 Saumya Bawa Mumbai, Maharashtra
72 Mufeed Abdul Muthaleef Kollam, Kerala
73 Varsha Rao Korba, Chhattisgarh
74 Vatan Mahendragarh, Haryana
75 Ashish Mahendergarh, Haryana
76 Perem Purushothaman Delhi, Delhi
77 Arpita Sahu Rourkela, Odisha
78 Akshay Kumar Samyal Pathankot, Punjab
79 Karan Shah Bharuch, Gujarat
80 Rajeev Kumar Bhotra Berhampur, Odisha
81 Sameer Ranjan Rath Berhampur, Odisha
82 Sahil Mahendra Panchkula, Haryana
83 Wajahat Ali Raza Kolkata, West Bengal
84 Samjukta Chakraborty Kolkata, West Bengal



SL Name City, State
1 Allwin Vincent Kanyakumari, Tamil Nadu
2 Sajal Chauhan Agra, Uttar Pradesh
3 Aakash Vir Singh Bareilly, Uttar Pradesh
4 Sachikant Nayak Berhampur, Odisha
5 Arssh Kantt Sehgal Delhi, Delhi
6 Harikrishnan Pathickal Ernakulam, Kerala
7 Prexa Rajnikant Shroff Gandhinagar, Gujarat
8 Shreya Anil Chauhan Gandhinagar, Gujarat
9 Utkarsh Maurya Hardoi, Uttar Pradesh
10 Zeal Bhavneshbhai Patel Himatnagar, Gujarat
11 Venkata Rama Praharsha Kunapuli Hyderabad, Telangana
12 Amalu Shaji Idukki, Kerala
13 Poumia Murugesan Idukki, Kerala
14 Abish Kumar Nelson Kanyakumari, Tamil Nadu
15 Beulin Paulas Latha Kanyakumari, Tamil Nadu
16 Amartya Samanta Kolkata, West Bengal
17 Bratati Ghosh Kolkata, West Bengal
18 Alan Binu Koshy Kollam, Kerala
19 Abhjeet Dixit Lucknow, Uttar Pradesh
20 Komal Malik Lucknow, Uttar Pradesh
21 Prakhar Sethi Lucknow, Uttar pradesh
22 Sarath Raj Malapuram (Dist), Kerala
23 Bruz Daniel Mannarkkad, Kerala
24 Mayuram Sarmah Nagaon, Assam
25 NareshKumar SenthilKumar Namakkal, Tamil Nadu
26 Vikram Singh Pathankot, Punjab
27 Vignesh Selvakumar Perambalur, Tamil Nadu
28 Pragadeeswar Kumar Puducherry, Tamil Nadu
29 Ramesh Kumar Arangulavan Pudukkottai, Tamil Nadu
30 Ahmed Waseem Bin Salam Pulikkal, Kerala
31 Arpit Dwivedi Raebareli, Uttar Pradesh
32 Ashutosh Singh Raebareli, Uttar Pradesh
33 Dhinakaran Muniyappan Salem, Tamil Nadu
34 Easter Tlang Shillong, Meghalaya
35 Ibanrinam Mawroh Shillong, Meghalaya
36 Kelly Ann Syiemlieh Shillong, Meghalaya
37 Pherbak Kharmawphlang Nohwir Shillong, Meghalaya
38 Saphiyonca Kharduit Shillong, Meghalaya
39 Sugandha Prakash Sitapur, Uttar Pradesh
40 Sam Jerlin Antony Samy Thanjavur, Tamil Nadu
41 Suresh Kumar Anaintha Perumal Thoothukudi, Tamil Nadu
42 Prithika Gopalsamy Thuthukudi, Tamil Nadu
43 Bettienah Amalraj Turin Martina Trichy Urban, Tamil Nadu
44 Monica Saravanan Trichy Urban, Tamil Nadu
45 Gopi Krishna Paulraj Virudhunagar (Dt), Tamil Nadu
46 Santhosh Vairamuthu Virudhunagar (Dt), Tamil Nadu
47 Deepak Raja Pandiaraj Virudhunagar(Dt), Tamil Nadu



SL Name City, State
1 Mathanraj Maniraj Pudukkottai, Tamilnadu
2 Jashima Begam Mohamed Ali Jinnah Perambalur, Tamilnadu
3 Guru Gnaneshwaran Packiam Virudhunagar, Tamilnadu
4 Vairavan Vairavan Thanjavur (Di), Tamilnadu
5 Naveenkumar Perumal Raju Virudhunagar, Tamilnadu
6 Rosary Glady Ethal Kanniyakumar (Dt), Tamilnadu
7 Mathanbabu Balasubramaniyan Perambalur, Tamil Nadu
8 Jino John Raj John kanyakumari, Tamilnadu
9 Ipsheta Neogy Zirakpur, Punjab
10 Vedant Sharma Delhi, Delhi
11 Anubhav Mishra Hardoi, Uttar Pradesh
12 Damini Jigyasu Lucknow, Uttar Pradesh
13 Mibi Padua Antony Raj Tirunelveli, Tamilnadu
14 Saesha Rawat Lucknow, Uttar Pradesh
15 Habeeburahman Kozhikode, Kerala
16 Jeyasurya Jeyakumar Virudhunagar, Tamilnadu
17 Jincy Sanantharaj Rejila Kanniyakumari (Dt), Tamilnadu
18 Dharmesh Sethuprakasam Thanjavur (Di), Tamilnadu
19 Sangeetha Kandan Chennai, Tamil Nadu
20 Veena Mony Vimala Kanniakumari, Tamil Nadu
21 Mahendra Swaroop Yadav Gonda, Uttar Pradesh
22 Nitya Mishra Siddharthnagar, Uttar Pradesh
23 Prince Kumar Mishra Siddharthnagar, Uttar Pradesh
24 Adil Alam Hasanpur, Uttar Pradesh
25 Karen Michelle Diengdoh Shillong, Meghalaya
26 Ahammad Azhar Nizar Kottayam, Kerala
27 Faheem Shan Edaloli Malappuram, Kerala
28 Tanushree Majumder Siliguri, West Bengal
29 Nedabiah Sarah Warbah Shillong, Meghalaya
30 Daniel Joseph Vadaparampil Ernakulam, Kerala
31 Sandra Sebastian Kollam, Kerala
32 Rachael Jareen Lyngdoh Ranee Shillong, Meghalaya
33 Bertlemy Bamon Shilong, Meghalaya
34 Reuel Elnathan Kharlyngdoh Nongstoin, Meghalaya
35 Neecheal Marbaniang Shillong, Meghalaya
36 MD Sharfaraz Khan Kolkata, West Bengal
37 Chukhami Debbarma Shillong, Meghalaya


Campus Tour